ZADZWOŃ:  791 100 014

Maj w ogrodzie

 

Drzewa i krzewy, które kwitły wiosną (forsycje, miniaturowe wierzby, pigwowce), a wytwarzają latem nowe pędy zaleca się ciąć zaraz po okresie kwitnienia. Pędy przycina się krótko, na długość 2-3 oczek, dzięki czemu rośliny ładnie się rozkrzewią.

Na rabatach spulchniamy glebę między roślinami, usuwamy chwasty, ściółkujemy aby zatrzymać wodę w glebie.

W maju kończy się okres wzrostu roślin cebulowych. Aby rośliny wytworzyły nowe i zdrowe cebule i bulwy na początku maja dokonujemy ostatniego nawożenia łatwoprzyswajalnymi nawozami wiolskładnikowymi. Przekwitnięte kwiaty wyłamujemy u nasady.

Wyłamujemy dzikie pędy róż wyrastające spod miejsca okulizacji.

Usuwamy przekwitłe kwiatostany lilaków. Dzięki temu obficie zakwitną w przyszłym roku. Wyłamujemy delikatnie przekwitłe kwiatostany różaneczników.

Ciepła i słoneczna pogoda sprzyja rozwojowi glonów  w oczkach wodnych. Problem ten szczególnie daje się we znaki właścicielom małych i płytkich oczek, gdzie woda szybko się nagrzewa. Starajmy się nie przekarmiać ryb - gnijący pokarm jest świetną pożywką dla glonów. Pomaga również cieniowanie stawu aby ograniczyć nagrzewanie się wody.

Po 'zimnych ogrodnikach' możemy bezpiecznie obsadzać skrzynki wrażliwymi na chłód ozdobnymi roślinami jednorocznymi.

Obserwujemy rośliny, czy nie zostały zaatakowane przez choroby i szkodniki. Wczesne ich wykrycie i odpowiedni oprysk zapewni roślinom ładny wygląd.

Pod koniec miesiąca opryskujemy iglaki przeciwko przędziorkom.

W maju nie zapominamy o pielęgnacji trawnika. Rozpoczyna się intensywny wzrost trawy, więc kosimy niezbyt krótko co siedem dni. Zasilamy specjalnym nawozem. Jeśli nie radzimy sobie z chwastami, opryskujemy herbicydem selektywnym. Jeśli jest bezdeszczowa pogoda pamiętamy o regularnym nawadnianiu.

 

 


Zobacz inne artykuły

 

 

 

 

smart foreash