ZADZWOŃ:  791 100 014

Wapnowanie trawnika

 

Jeśli nasz trawnik jest zachwaszczony, ze sporą ilością mchu, trawa jest osłabiona, a w ogrodzie króluje skrzyp polny – to może być znak, że mamy zbyt kwaśną glebę. Trawniki najlepiej rosną na glebach lekko kwaśnych, czyli o pH od 6,0 do 7,0. Jeśli jednak gleba jest zbyt kwaśna, darń traci swoje walory estetyczne. Warto wtedy przeprowadzić pomiar pH gleby. Wskazaniem do wapnowania trawnika jest pH gleby poniżej 6,0.

Trawniki można wapnować wyłącznie poza okresem wzrostu traw. Najkorzystniejszym terminem jest późna jesień lub wczesna wiosna. Zabieg ten warto powtarzać co kilka lat.

Jednak nieumiejętnie przeprowadzony zabieg może zaszkodzić roślinności. Ważny jest odpowiedni dobór dawkowania, uzależniony od typu nawozu i rodzaju gleby.

Do wapnowania gleby można użyć gotowych nawozów wapniowo-węglanowych lub odpowiednio rozdrobnionych skał dolomitowych, które bogate są w magnez, wapń i mikroelementy (bor, miedź, mangan, cynk, żelazo, molibden). Na stronie Kopalni dolomitu „Ząbkowice” można znaleźć szczegółową specyfikację produkowanego przez nich wapna-magnezowego węglanowego.

Nasza firma świadczy wszelkie usługi pielęgnacyjne ogrodów i trawników. Już dziś zadzwoń i uzgodnij szczegóły współpracy.
 

Zapraszamy do artykułu na temat innych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. 

 

 


Zobacz inne artykuły

 

 

 

 

smart foreash