ZADZWOŃ:  791 100 014

Uprawa warzyw w podniesionych grządkach

 

Uprawa warzyw w podwyższony grządkach jest bardzo modna w krajach anglosaskich (raised beds). Takie rozwiązanie świetnie organizuje i porządkuje przestrzeń. Ładnie wykonane skrzynie wyglądają bardzo estetycznie nawet przy sezonowej uprawie warzyw. Ponadto ich obsługa jest bardzo wygodna. Nie musimy się schylać do poziomu gruntu przy zabiegach pielęgnacyjnych (takich jak sianie, sadzenie czy pielenie), ale też mamy większą swobodę w wymianie podłoża (dołożenie obornika czy kompostu). Przez to, że nie udeptujemy grządek podłoże jest stale przewiewne i pulchne. W podniesionych grządkach ziemia jest nagrzana przez słońce, a przez to rośliny rosną szybciej.

Skrzynie możemy skonstruować z drewnianych desek, betonowych bloczków lub cegły. Można zastosować różne rozwiązania, należy jednak pamiętać żeby materiał nie był nasączony toksycznymi substancjami.
Ale jak wiemy z życia nie ma rozwiązań idealnych. Jakie zatem są wady takich systemów uprawy?
Przede wszystkim cena montażu skrzyń nie jest niska (koszt desek, impregnatu, palisad i innych materiałów). Ponadto, przez to że ziemia w skrzyniach jest nagrzana - szybko wysycha, Musimy zatem pamiętać o regularnym nawadnianiu grządek.
Wymiary grządek powinny nam zapewnić wygodną i swobodną obsługę. Dlatego najlepiej jeśli szerokość nie przekracza 120cm (łatwo sięgać do środka), a długość 3 metrów (żeby obchodzenie jej nie było uciążliwe). Wystarczająca wysokość to 40-60cm.
Dla zdrowej i skutecznej uprawy warzyw ważne jest odpowiednie przygotowania podłoża. Na dnie grządki warto rozłożyć siatkę, która powstrzyma gryzonie przed przekopaniem się do naszej uprawy. Następnie układamy kolejno drobne gałązki na dno, warstwę słomy lub skoszonej trawy, kompost lub przekompostowany obornik. Dzięki temu, procesy rozkładu materii organicznej będą uwalniać ciepło, które przyspieszy wzrost warzyw. Na wierzchu rozkładamy 30 centymetrową warstwę podłoża do warzyw. Późną jesienią gdy pozbieramy już plony ziemię warto przykryć kompostem, w którym w kolejnym roku znów posadzimy warzywa.
Taki sposób uprawy to nie tylko przepis na zdrowe ekologiczne warzywa. Pasją uprawy i ogrodnictwa, ale również wiedzą na temat przyrody i ekologi możemy zarażać nasze dzieci.
Zachęcamy zatem do domowych upraw :)
Powodzenia!!!
 

Polub naszą stronę na Facebook'u i bądź na bieżąco ze wszystkimi ogrodniczymi aktualnościami.

 

 

 
 

 


Zobacz inne artykuły

 

 

 

 

smart foreash