ZADZWOŃ:  791 100 014

Suszenie lawendy

 

Lawendę bardzo chętnie uprawiamy w naszych ogrodach z uwagi na jej wyjątkową urodę i relaksujący zapach. Roślina pochodzi z górzystych terenów wokół basnu Morza Śródziemnego, dlatego świetnie sprawdzi się na rabatach w pełnym słońcu i glebach niezbyt zasobnych. Z uwagi na zawarte w niej olejki eteryczne skutecznie odstrasza przędziorki, mszyce i inne szkodniki, nawet na sąsiednich roślinach. Między innymi dlatego lawenda jest idealnym towrzystwem dla róż, nie tylko ze względów wizualnych, ale również praktycznych. Lawenda kwitnie od czerwca do sierpnia. Po kwitnieniu warto ją przyciąć, dzięki czemu powtórzy kwitnienie, choć już nie tak obficie.

Aby zachować wyjątkowy aromat, przypominający nam słoneczne lato i wakacje, możemy zasuszyć kwiaty lawendy. Idealnym momentem na ich ścięcie jest czas, gdy pąki są już nabrzmiałe, ale otwierają się tylko pojedyncze kwiaty. Wtedy lawenda będzie najbardziej aromatyczna i nie będzie się też kruszyć. Kwiaty należy ścinać gdy nie są zmoczone deszczem lub rosą.

Ścięte kwiaty wiążemy w bukieciki i suszymy zawieszone do dołu w suchym, ciepłym, ocienionym i przewiewnym miejscu. Lawendy nie należy suszyć na słońcu, gdyż bukieciki się odbarwią i zbyt szybko ulotnią się zawarte w niej olejki eteryczne.

Suszoną lawendę można zastosować do kompozycji kwietnych, w kuchnii, aromaterapii i kosmetologii. Lawenda wykorzystywana jest również w ziołolecznictwie. Leczy dolegliwości płuc, choroby serca, wątroby i układu trawienia. Roślina ta ma przede wszystkim pozytywny wpływ na nastroje psychiczne. Znajduje zastosowanie w stanach nerwowego niepokoju, bezsenności oraz jako lekki środek uspokajający. Inne lecznicze składniki tej rośliny działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybowo, rozkurczowo oraz żółciopędnie.

 

Polub naszą stronę na Facebook'u i bądź na bieżąco ze wszystkimi ogrodniczymi aktualnościami.

 

 

 
 

 


Zobacz inne artykuły

 

 

 

 

smart foreash